Samsung LE32B530 LCD TV Review - Elegance and Quality Defined
This 32 inch LCD TV, measuring 801 mm in height, 562.5 in width and 220.2 mm in depth, features full 1080p HR Ready Technology and is more than capable of producing crisp and vibrant images from high definition video sources like the Blu-Ray, and it can support a maximum resolution of 1920 X 1080 pixels allowing the viewer to experience higher details in their videos and realistic vividness and brightness.
If you want to mount the Samsung LE32B530 LCD TV on a wall, you should use a 200 by 200 mm VESA Norm wall mount to do so.
Electrical Deals specialize in graded consumer electronics products, compare our prices on the Samsung LE32B530 32 inch LCD television. We have a large range of discounted Samsung televisions now in stock.